Kártyánkénti értékelés
Geforce2 Mx400- a nagy öreg
A tesztek során beigazolódott, hogy sajnos a kártya felett eljárt az idő. Minden tesztelt játék viszonylag gond nélkül futott rajta 800x600 felbontáson. Bár a Call of Duty (ez volt a legerősebb szoftver, amin tesztelve volt) esetében volt fagyások is 800x600-as felbontásban is. 1024x768-as felbontásra teljesen alkalmatlan, persze alkalmazni lehet rá ezt a felbontást is, de ezen már erősen szaggat. A kártyát csak olyannak érdemes vásárolnia, aki a 2003-as év játékszoftvereinél újabbakkal nem kíván játszani. Bár ha a Railroad Tycoon 3 (2004-ben jelent meg) játékhoz hasonló grafikával megáldott program kerül a piacra, akkor azt bátran meg lehet vásárolni és lehet futtatni akár még 1024x768-ban is az MX400-ason. A tesztek alapján elmondható, hogy izgalmas harcot vívtak a Radeon 8500LE/9100 kártyával az utolsó hely elkerüléséért. Többnyire a Geforce veszített. Nagyon jó döntés, ha az árát nézzük, hiszen mindössze pár ezer forintba kerül. Néhány boltban még mindig kapható, nem kell külön rendelni.
Geforce3 Ti200
A kártyával kapcsolatban sok minden negatívum elmondható, akárcsak a Geforce Mx400 esetében. Szinte kivétel nélkül erre is igaz minden, bár azért nagyobb teljesítményre képes. Nemcsak a kötelezően legyőzendő Mx400-ast verte le valamennyi teszt során, hanem a nála eggyel nagyobb verziószámú Geforce4 MX400-as vetélytársát is. Ennek ellenére róla is elmondható, hogy lejárt az ideje. Boltokban sem szerepel már az eladásra kínált videokártyák között. Külön kell rendelni.
Geforce4 MX440- valaha király volt
Tavaly ilyenkor még igazán jó vételnek számított, azonban 2004 nyarán már szinte az alsókategória alsókategóriájává vált. A Geforce3 Ti200 a tesztek során általában mindig elverte, amely nem biztos, hogy a dicsőségére válik. Véleményem szerint nagyon hasonlít a Geforce2 MX440-es a teljesítménye, azzal a különbséggel, hogy ez az 1024x768-as felbontást mindenhol elbírta. A kártya ellen egyértelműen a teljesítmény szól, míg mellette az olcsó ár. Ha valaki mindenképpen olcsó kártyát akar venni, akkor ajánlom neki a Geforce MX440-est. Pár ezer forinttal drágább, mint a Geforce2 Mx400, de mindenképpen jobb vétel.
Geforce4 Ti4200 8x – erőművész
A kártya teszteredményei magukért beszélnek. Mindenhol káprázatosan magas képkocka/s eredményeket produkált. De sajnos a Far Cry esetében bebizonyosodott a gyenge pontja, mely egy újonnan vásárolt Ti4200 esetében alaposan visszaüthet, mivel egyre több DirectX 9-es Far Cry szintű grafikával rendelkező játék fog megjelenni (Halo2, Codename Panzers). Én az eredményei előtt megemelem a kalapom, de szerintem 2004-ben már nem ezt kellene választani. Ezt érezheti is az NVIDIA, hisz egy ilyen nagyteljesítményű kártyát az általam felállított árkategória szerint második árkategóriásként kínál.
Geforce Fx 5200 – szürke eminenciás
A kártya legnagyobb előnye, hogy támogatja a DirectX 9-et. A tesztek során azt tapasztaltam, hogy büszke lehet az NVIDIA az Fx5200-as eme tulajdonságára, de a teljesítményére egyáltalán nem. Az erősebb játékok alatt (Mafia, Blitzkrieg, Call of Duty) mindig a középmezőnyben végzett, kiemelkedő eredményt nem ért el. Bár azt is meg kell jegyezni, hogy 3DMark03 alatt elért eredményeihez képest kisebb volt a hátránya a csúcskártyákhoz képest. Ha röviden szeretném összefoglalni a tapasztaltakat az Fx5200-as kártyával kapcsolatban, akkor valóban illik rá a fenti címben írt szürke eminenciás kifejezés. A videokártyát azok figyelmébe ajánlom, akik mindenképpen ragaszkodnak ahhoz, hogy NVIDIA chipsetes videokártyát vásárolnak. Véleményem szerint a hozzá hasonló ATI RADEON 9500 jobb vétel.
Geforce Fx 5200 Ultra
A „sima” Fx 5200 videokártyánál mindenképpen jobb kártya. A tesztek többségben tartotta a lépést a Radeon 9600 Pro és Fx 5600 Ultra kártyákkal, de megverni nem nagyon tudta őket. A teljesített eredményeket összehasonlítva a Radeon 9600 Atlantis eredményeivel vetekedett. Ami értékelhető is, de ha a két kártya árát összevetjük, akkor már nem nagyon. Az Fx 5200 Ultra több mint 15 ezer forinttal kerül többe, mint a Radeon 9600 Atlantis. Így ez már az általam felállított árkategóriákba helyezve a kártyát már a harmadik legmagasabb kategóriába tartozik, míg a Radeon 9600 Atlantis belefér a második kategóriába. Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a teljesítménye nagyon jó, és ha az ára is tovább csökkenne nagyon -nagyon jó vétel lenne.
Geforce Fx 5600 XT –kész átverés
Valószínűleg az NVIDIA is átvette az Intel árpolitikáját, ugyanis ahogy az Intel Celeronok esetében is nagyon olcsó a videokártya, de teljesítményben jóval elmarad az eredeti Geforce Fx 5600 videokártyától. Az akciójátékok során tudott csak magasabb FPS eredményt felmutatni, mint a Geforce Fx 5200. A Geforce Fx 5200 Ultra, pedig szinte fényévekkel előzte meg. Véleményem szerint ez az a videokártya, amit nem szabad megvenni. A papíron gyengébb Fx 5200 néhány ezer forinttal olcsóbb is, s szerintem jobb is, még akkor is, ha a Far Cry esetében megverte az 5600 XT.
Geforce Fx 5600 Ultra
Egyértelműen a legjobb NVIDIA-s kártya volt, amely a tesztben részt vett. Csupa jó dolgot lehet csak mondani az FX 5600 Ultra kártyáról, de azt is el kell mondani, hogy a Radeon 9600 Pro állandóan jobb eredményeket ért el. Ennek ellenére bátran merem ajánlani kicsit borsos ára ellenére is.
Radeon 8500 LE/9100
Hasonlóan a Geforce2 MX400-hoz a Radeon 9100 felett is eljárt az idő. Az előbb említett kártyánál jobban szerepelt a tesztekben, de akárcsak a Geforce2 nem igazán alkalmas az 1024x768-as felbontás kezelésére. Boltokban már nem mindenhol kapni, úgyhogy sok helyen már csak rendelni lehet. Ára természetesen ennek is nagyon alacsony, és az egyetlen szempont, mely a vásárlása mellett szól. Én bátrabban ajánlom mégis a Geforce2 MX400-at, mint a Radeon 8500LE/9100-at.
Radeon 9200 Pro-többre hivatott
A címben is próbáltam érzékeltetni csalódottságomat a 9200 Pro videokártyával kapcsolatban. A tesztek elején reméltem, hogy kicsit meg fogja szorongatni az Fx5200-at, amiben sajnos tévedtem. Egy kicsit megmagyarázhatatlanul ért el véleményem szerint gyenge eredményeket.
A Radeon 9500 sokkal jobb eredményeket ért el, pedig legalább a 9500-assal azonos FPS értékeket kellett volna produkálnia. Vételét nem ajánlom, inkább egy Geforce3 Ti200 kártyát ajánlanék helyette, vagy egy Radeon 9500-ast.
Radeon 9500 –a különc
Az egyik meglepetés kártya a számomra. A tesztelés előtt sok helyről hallottam, hogy nagyon jó videokártya. Erről én a tesztek során nem nagyon győződtem meg. Hátránya, hogy a Radeon 9600 Atlantis csak néhány ezer forinttal kerül többe. A két videokártya között viszonylag nagy különbségek voltak érzékelhetőek az Atlantis javára. A Radeon 9500-at alacsonyabb áron viszont érdemes lenne vásárolni. Talán a nagyobb árleszállítással az ATI már nem vár sokáig.
Radeon 9600 Atlantis – első vagy második?
Ha Geforce Fx 5600 XT videokártyáról csupa rossz dolgot írhattam, akkor az Atlantis esetében csak sok pozitív dolgot írhatok. A Radeon 9600 Pro-hoz viszonyítva csak alig maradt le. Ez tulajdonképpen egy butított Radeon 9600. Ennek ellenére korántsem tapasztalható akkor a visszaesés, mint az volt tapasztalható a Geforce Fx5600 XT esetében. Nem véletlenül tettem fel a kérdést, hogy első vagy második. Ha csak a puszta tényeket nézzük, akkor második, inkább harmadik a Radeon 9600 Pro és a Geforce Fx 5600 Ultra mögött. De ha már azt is figyelembe veszem, hogy fele annyiba kerül, mint a Radeon 9600Pro, akkor azért már elgondolkodtató az első hely sorsa. 26000 forint körüli áron kapható, amely mindenképpen biztosan megfelelő lesz egy-két évig játékok futtatására. Sajnos ennél tovább előre nem lehet látni a 3D-s videokártyák esetében. Természetesen ez még a játékok grafikájának a fejlődésétől függ.
Radeon 9600 Pro- jó, jobb, drága
A tesztek abszolút győztese és egyeduralkodója. Csak és kizárólag felsőfokban lehet erről grafikus kártyáról beszélni, mert egyszerűen fantasztikus eredményeket ért el. A konkurens Fx 5600 Ultra videokártyát is egyértelműen legyőzte. Egyetlen hátránya az ára (50000 Ft). Mert ha az árat is figyelembe vesszük (mely szinte megegyezik a Geforce Fx 5600 Ultra árával), akkor már el kell gondolkodni, hogy annyival volt-e jobb az Atlantis-nál, hogy dupla árat fizessünk érte.
Visszalépéshez kattints a képre!